7 wskazówek jak zrobić idealne zdjęcia wnętrz

fotografia architektury

Każdy z nas kiedyś przebywał w pomieszczeniu, które wywarło na nas wrażenie. Chcieliśmy je uchwycić na zdjęciu, ale okazało się, że zdjęcie w naszym wykonaniu absolutnie nie oddaje uroku tego wyjątkowego wnętrza. Jak zatem zrobić zdjęcie by ci, którzy je zobaczą odczuli charakter pomieszczenia? Oto kilka cennych wskazówek, które każdy z nas powinien przeczytać.

1. Przyjrzyj się wnętrzu i zdecyduj co chcesz pokazać

Decyzja o tym co pokazać na zdjęciu bywa trudna. Jednak wynika z oczywistego faktu, że na fotografii nie jesteśmy w stanie uchwycić wszystkiego. Jeżeli uważasz, że pomieszczenia są nadzwyczaj wyjątkowe wykonaj zdjęcia wnętrz w serii. Wówczas znajdź jakich punkt wspólny fotografowanych wnętrz.

fotografia architektury

2. Oświetlenie

Najlepsze jest zawsze oświetlenie naturalne, jednakże najczęściej we wnętrzach mamy do czynienia ze światłem niejednolitym. Występują miejsca ciemne lub o oślepiającym świetle. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie lampy błyskowej lub modyfikacja oświetlenia. Ponieważ oświetlenie jest mieszane ważne jest ustawienie balansu bieli tak, by wyodrębnić jeden rodzaj oświetlenia.

3. Wykorzystaj okna

Okna są oczywistymi źródłami światła. Fotografia wnętrz może je także wykorzystać jako motyw dekoracyjny. Do uzyskania ciekawego efektu warto wykorzystać także elementy znajdujące się na zewnątrz pomieszczenia.

4. Uwaga na flesz

Używanie flesza jest jak najbardziej wskazane. Zdjęcia wnętrz nabiorą charakteru gdy lampy użyjesz niestandardowo. Dobrym sposobem jest ustawienie lampy w innym miejscu niż aparat i wywołanie błysku zdalnie.

5. Wykorzystaj perspektywę

Zdjęcia wnętrz to doskonała okazja do zabawy perspektywą. Warto czasem zadrzeć aparat w górę lub fotografować w dół. Ciekawe efekty wizualne otrzymamy także łącząc zjawiska perspektywiczne z wykorzystaniem obiektywów szerokokątnych.

6. Odnajdź ciekawe detale i wzory

Fotografia wnętrz nie oznacza, że trzeba uchwycić jak największą przestrzeń. Wręcz przeciwnie. Dużo ciekawsze i efektywniejsze zdjęcia uzyskamy skupiając się na ciekawym detalu czy wzorze.

7. Spróbuj zrobić panoramę

Panorama kojarzy się z pejzażami jednak we wnętrzu także możemy się pokusić o jej wykonanie. Jest to o tyle trudne, że wszystkie elementy znajdują się stosunkowo blisko fotografującego. Rozwiązaniem jest wykonanie panoramy sferycznej.

Dla początkujących fotografów wszystko to może wydawać się zbyt trudne. Ale nie warto się zrażać poziomem trudności. Wszak trening czyni mistrzem, a zdjęcia wnętrz jak każde inne zależą od naszej umiejętności patrzenia niestandardowo.

Polecane Studio Fotograficzne Kraków – Bartek & Tomek Dziedzic

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *