O czym pamiętać robiąc zdjęcia?

zdjęcia wnętrz

Nawet najlepszy i najdroższy sprzęt fotograficzny nie jest w stanie nam pomóc, jeśli nie umiemy go poprawnie obsługiwać oraz operować podstawowymi opcjami. Dużo zależy również od naszych umiejętności i tego, czy potrafimy odpowiednio przygotować się do wykonania danego zdjęcia. Warto zawsze dbać o perfekcyjne wykonanie zdjęcia – niezależnie, czy jest to amatorskie zdjęcie z wakacji, czy zdjęcie artystyczne, uwieczniające zapierający dech w piersiach pejzaż lub widok zza okna w trakcie burzy.

O czym warto pamiętać robiąc zdjęcia?

Dla wszystkich osób, którzy zaczynają swoją magiczną przygodę z fotografią poleca się, aby zawsze pamiętali o zasadzie „4 x K” oraz ją jak najszybciej przyswoili. Zasada ta odnosi się do odpowiedniej kompozycji danego zdjęcia, kolorów tworzących klimat, kontrastu oraz kontekstu – czyli elementu najbardziej symbolicznego w całym wykonanym zdjęciu.

Odpowiednia kompozycja fotografii

Jedną z najbardziej znanych reguł jest zasada mocnych punktów kadru. Polega ona na odnalezieniu w fotografowanej przestrzeni najważniejszych elementów, które stworzą całe zdjęcie. Wiąże się to oczywiście także z kompozycją. Najważniejsze elementy, które będzie uwieczniać ta fotografia nie muszą obowiązkowo znajdować się w samym centrum – jest to mit, mylnie powtarzany przez wiele osób, które są amatorami w tej dziedzinie.

zdjęcia wnętrz

Niezwykle istotne jest również znalezienie mocnych linii kadru, czyli obiektów tworzących tak zwaną „ramę fotografii”. Przykładowo, mogą być to budynki w przestrzeni miejskiej, horyzont, czy linia wody – jeśli chcemy zrobić zdjęcie morza.

Kolory oddające charakter zdjęcia

Fotografia, która ma piękne, nasycone barwy o wiele bardziej przyciąga uwagę odbiorcy, niż zdjęcie mdłe, bez charakteru. Jeśli nie chcemy rozpraszać uwagi odbiorcy niepotrzebnymi elementami, które mogą znajdować się na drugim lub trzecim planie, możemy zdecydować się na fotografię utrzymaną w biało-czarnej kolorystyce. Korzystając z opcji, które pojawiają się nawet w najprostszych aparatach cyfrowych, możemy sterować tonacją barw w zdjęciu. W efekcie końcowym mogą być to kolory ciepłe i zimne – zależy, co chcemy fotografować.

Pamiętajmy, że fotografia może być wspaniałą przygodą na całe życie i nigdy nie osiągniemy w niej perfekcji, jeśli nie będziemy próbować i robić zdjęcia przy każdej możliwej okazji. Nawet w zwykłym, codziennym życiu znajdziemy mnóstwo elementów wartych uwagi, które warto docenić i celebrować.

Autorem przykładowego zdjęcia powyżej, obrazującego czym jest fotografia wnętrz, jest fotograf Bartek Dziedzic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *