Montaż gniazdek elektrycznych w instalacji.

Prawidłowy montaż gniazdek elektrycznych w instalacji wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Jeśli w tym zakresie dojdzie do jakichkolwiek nieprawidłowości, będzie się to natychmiast odbijać na bezpieczeństwie i komforcie użytkowania instalacji elektrycznej. Dlatego też, jeśli nie posiadamy stosownej w tym zakresie wiedzy, jak również odpowiednich uprawnień, nie warto się zabierać za tego typu pracę. Można sobie tylko na przyszłość zagwarantować poważniejsze problemy. O wiele lepszym wyjściem jest zatrudnienie profesjonalnego elektryka uprawnieniami, który będzie w stanie wszystkie działania przeprowadzić w stu procentach prawidłowo. Aczkolwiek trzeba tutaj powiedzieć, iż sam montaż gniazdek elektrycznych nie jest w zasadzie niczym nadzwyczaj skomplikowanym.

Jak przeprowadzić montaż gniazdek elektrycznych aby instalacja była bezpieczna w eksploatacji?

Sam montaż gniazdek elektrycznych jest tylko ostateczną czynnością związaną z montażem całej instalacji. Do montażu gniazdek i łączników przystępujemy dopiero w chwili, kiedy wszystkie przewody instalacji są już wyprowadzone i podłączone do bezpieczników. Aby montaż gniazdek elektrycznych przeprowadzić w pełni prawidłowo, należy przede wszystkim posiadać podstawową wiedzę w zakresie oznaczeń kolorystycznych przewodów elektrycznych. W nowo wykonanych instalacjach, jest to przestrzegane, toteż podchodząc do samego montażu gniazdek, możemy mieć pewność, iż poszczególne przewody będą prawidłowo oznaczone kolorystycznie.

  • L – Przewód fazowy – brązowy, czarny, czerwony, szary, biały
  • N – Przewód neutralny – niebieski
  • PE – Przewód ochronny – żółto-zielony

Dzięki tej standaryzacji, od razu wiemy, w jaki sposób podłączać poszczególne gniazdka wtyczkowe w każdej instalacji. Jest to bardzo korzystne, bowiem umożliwia prowadzenie prac montażowym dwóm, niezależnym od siebie elektrykom. Każdy z nich będzie bardzo dobrze wiedział co zrobił ten drugi i na odwrót. Jednym słowem, standaryzacja w tym zakresie, znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa podczas prac montażowych.

Wybór odpowiednich gniazdek elektrycznych.

Oczywiście montaż gniazdek elektrycznych to jedno. Druga kwestią, wpływającą na poziom bezpieczeństwa eksploatacji instalacji elektrycznej, jest dobór właściwych gniazdek elektrycznych. Musimy tutaj zdać sobie sprawę z tego, iż gniazdka od poszczególnych producentów, będą się od siebie dość znacznie odróżniać. Przede wszystkim, już zastosowane materiały i technologie będą się różnić. My zaś musimy dobrać gniazdka takie, które zagwarantują nam maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa podczas przyszłej eksploatacji. Wybieramy więc jedynie gniazdka posiadające stosowne certyfikaty bezpieczeństwa. Dzięki temu, będziemy mieć gwarancję producenta, iż gniazdko jest wykonane w zgodzie z aktualnie obowiązującymi standardami. To z kolei będzie się przekładać na przyszłe bezpieczeństwo eksploatacji naszej domowej instalacji elektrycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *