Jak zadbać o światło w fotografii przemysłowej?

fotografia przemysłowa w dobrym świetle

Dziś wiele zakładów przemysłowych posiada własne, profesjonalnie zaaranżowane strony internetowe. Na stronach tych najistotniejsze są informacje merytoryczne dotyczące firmy i produktów, jednak nie bez znaczenia pozostają fotografie, szczególnie fotografie z miejsca produkcji, czyli tak zwana fotografia przemysłowa.

fotografia przemysłowa w dobrym świetleFotografia przemysłowa w Katowicach autorstwa fotografa Bartka Dziedzica

Hale przemysłowe są miejscami specyficznymi, dostosowanymi do wymagań BHP i produkcji, a nie do robienia zdjęć. Toteż trudno tam o atrakcyjne zdjęcia pracowników przy maszynach – pracownicy i maszyny często są w ruchu, a ich otoczenie jest zwykle brudne i w nieładzie. Dlatego też fotograf zatrudniony do zrobienia zdjęć obrazujących pracę na terenie danej fabryki ma nie lada wyzwanie – muszą mu sprostać nie tylko jego umiejętności i sprzęt, ale również „scenografia”.

Fotografia przemysłowa jest zadaniem wymagającym odpowiedniego przygotowania. Nie da się zrobić dobrych, komercyjnych zdjęć „z marszu”, wchodząc do hali przemysłowej z nawet dobrej klasy aparatem.

Szczególnie kłopotliwe jest oświetlenie na takich halach. Zwykle brakuje tam światła dziennego, a oświetlenie sztuczne pada z góry – tak, by wygodnie i wydajnie pracowało się osobom, które są tam zatrudnione. W przypadku gdy trzeba wykonać zdjęcia przemysłowe, oświetlenie górne (zwykle w postaci jarzeniówek) nie jest zbyt korzystne. Brakuje tam również oświetlenia bocznego i od strony aparatu. Obiekty na takich halach przemysłowych są również zwykle dość dużych rozmiarów, stąd też występują problemy z ich doświetleniem.

Katowice 2015 - fotografia przemysłowa - DziedzicFotograf Bartek Dziedzic pokazuje jak powinna wyglądać fotografia przemysłowa – Katowice

Dobry fotograf będzie zmuszony wziąć ze sobą na sesję zdjęciową swoje lampy, dzięki którym będzie w stanie doświetlić fotografowane obiekty. Niezbędny jest również sprzęt fotograficzny o odpowiedniej czułości, potrafiący dostosować padające światło na potrzeby dobrej jakości zdjęcia. Zdjęcia przemysłowe nie mogą być przy tym w żaden sposób zniekształcone – muszą przedstawiać faktyczne rozmiary urządzeń w odpowiednich proporcjach. To powoduje, że fotograf często spędza długie godziny na organizowaniu odpowiedniej scenografii, zanim w ogóle zacznie robić zdjęcia!

Czytaj więcej o fotografia przemysłowa na: http://www.zdjecia-reklamowe.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *