Zastosowanie promieniowania UV w przemyśle.

Obecnie, zastosowanie promieniowania UV w przemyśle jest bardzo szerokie. W sumie jest to nic innego jak naturalne ciepło wytwarzane w procesach fototermicznych. Można powiedzieć, iż jest swego rodzaju „podróbka” promieniowania słonecznego. Możemy więc wykorzystywać je w różnorodnych zastosowaniach. Jest więc stosowane w przypadku ogrzewania, gdzie sprawdza się znakomicie, nawet o wiele lepiej niż konwencjonalne metody grzewcze. Wykorzystywane jest także w przypadku szybkiego utwardzania spoin klejowych oraz powierzchni lakierniczych, a także w branży drukarskiej przy uszlachetnianiu druku. Jest to więc technologia o szerokim zakresie zastosowań, a tym samym bardzo dobra i warto się nad nią pochylić nieco dokładniej. W wielu bowiem przypadkach przynosi konkretne korzyści.

Czy zastosowanie promieniowania UV może być szkodliwe?

W większości przypadków zastosowanie promieniowania UV jest całkowicie bezpieczne. Jest to w zasadzie naturalne ciepło słoneczne pozbawione szkodliwe promieniowania jakim raczy nas nasz życiodajna gwiazda. Możemy więc z powiedzieć zastosować odpowiednie promienniki UV nawet w naszych domach, co pozwoli nam skutecznie ogrzewać pomieszczenia mieszkalne. Poza tym, promieniowanie UV jest wykorzystywane także w wielu innych zastosowaniach. Do najpopularniejszych zastosowań tej technologii będziemy zaliczać:

  • Uzdatnianie wody basenowej
  • Utwardzanie spoin klejowych
  • Utwardzanie powłok lakierniczych
  • Uszlachetnianie druku

Możemy więc powiedzieć, iż zastosowanie promieniowania UV jest bardzo szerokie. Co więcej, w każdym z wyszczególnionych powyżej przypadków, jest to rozwiązanie skuteczne, gwarantujące wysoki poziom efektywności działania.

Czy promienniki typu UV są kosztowne?

To będzie oczywiście zależne od konstrukcji samego promiennika, jego przeznaczenia, zastosowanej lampy, oraz mocy grzewczej. Najprostsze płyty grzewcze UV zapewniające nam sprawne ogrzewanie o mocy 300W to wydatek około 500 PLN. Jest to więc dość znośne rozwiązanie, pozwalające nam na wprowadzenie ogrzewania UV do naszych domów bez ponoszenia ogromnych kosztów.

Inaczej jednak będą prezentować się koszty promienników do uzdatniania wody, czy też utwardzania farb, lakierów i spoin klejowych. Generalnie, promiennik UV dla przemysłu będzie z reguły zawsze bardziej kosztowny, toteż warto pamiętać o tej zależności. W każdym razie, nawet jeśli będzie on o wiele droższy, to przyczyni się do znacznego podniesienia efektywności w wielu procesach produkcyjnych.

Podsumowanie.

Musimy tutaj więc podkreślić, iż zastosowanie promieniowania UV we współczesnym przemyśle jest coraz większe. Dzieje się tak dlatego, iż poprzez wykorzystanie tej technologii, możemy osiągnąć konkretne korzyści, przede wszystkim natury finansowej. Możemy zaoszczędzić konkretne pieniądze decydując się na ogrzewanie podczerwone, czy też wdrażając nowe metody utwardzania spoin klejowych, farba i lakierów. Jest to więc bardzo dobra i korzystna technologia, z której warto skorzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *