Leczenie wrzodów żołądka.

Leczenie wrzodów żołądka

Skuteczne leczenie wrzodów żołądka jest jak najbardziej możliwe. Trzeba jednak je rozpocząć jak najszybciej. Główną przyczyną rozwoju wrzodów żołądka i dwunastnicy, jest zakażenie bakterią Helicobacter Pylori. Pozostałe czynniki powodujące wrzody występują o wiele rzadziej.

Czym są wrzody żołądka i dwunastnicy?

Wrzody żołądka to nic innego jak ubytki błony śluzowej na ścianach żołądka i dwunastnicy. Ubytkom tym, towarzyszą nacieki zapalne, nadżerki oraz martwica tkanki. Błona śluzowa, ma za zadanie ochronę tkanki budującej żołądek i dwunastnicę, przed działaniem soków trawiennym. Aby stwierdzić, w jakim miejscu dokładnie występują wrzody, trzeba przeprowadzić badanie czyli gastroskopię. Istotną kwestią będzie także określenie przyczyn wystąpienia wrzodów, bowiem bez tego, skuteczne leczenie wrzodów żołądka, może się okazać niemożliwe.

Przyczyny powstawania wrzodów żołądka.

Jak już wspomnieliśmy, wrzody żołądka mogą pojawiać się z różnych powodów. Aczkolwiek najczęściej jest to zakażenie bakterią Helicobacter Pylori. Bakteria ta prowadzi do powstawania ubytków w błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy, skutkiem czego pojawiają się miejsca, w których tkanka jest narażona na działanie soków żołądkowych (pepsyna, kwas solny). Bakterią Helicobacter Pylori, zarażone jest około 80% całej populacji. Niemniej jednak, nie u każdego będzie ona od razu prowadzić do wystąpienia wrzodów żołądka. Z drugiej strony, blisko 80% wszystkich przypadków występowania wrzodów żołądka i dwunastnicy, jest powodowana właśnie przez tę bakterię.

Dodatkowo, mamy także od czynienia z przyczynami współistniejącymi. Chodzi tutaj na przykład o palenie tytoniu, przyjmowanie leków przeciwzapalnych (ibuprofen, aspiryna, diklofenak, naproksen, ketoprofen), czy też niewłaściwa dieta.

Objawy wrzodów żołądka.

Najbardziej charakterystycznym objawem jest ból o piekącym charakterze. Odczucie silnego dyskomfortu w nadbrzuszu. Występują także bóle głodowe z rana bądź 1-3 godziny po posiłkach. Bóle te ustępują po zjedzeniu kolejnego posiłku, bądź po przyjęciu leków zobojętniających kwas żołądkowy.

Leczenie wrzodów żołądka.

Nie da się ukryć, iż skuteczne leczenie wrzodów żołądka jest kwestią kluczową. Jakiekolwiek bagatelizowanie choroby może prowadzić do poważnych powikłań. Może dojść nawet do krwawienia z odcinka pokarmowego. Jeśli więc odczuwamy silny ból w nadbrzuszu, należy wybrać się niezwłocznie do lekarza, aby znaleźć przyczynę występowania bólu. Jeśli przyczyną będą właśnie wrzody żołądka, konieczne będzie ich skuteczne leczenie.
Leczenie wrzodów żołądka polega przede wszystkim na antybiotykoterapii, mającej za zadania pozbycie się zakażenia Helicobacter Pylori. Dodatkowo podawane są blokery pompy protonowej, zmniejszające wydzielanie soków żołądkowych. Do leczenia wdrożone mogą zostać także leki osłonowe, chroniące śluzówkę oraz przyspieszające gojenie wrzodów.

Dodatkowo, można także wykorzystać odpowiednio dobrane zioła na wrzody układu pokarmowego. W tym przypadku koniecznością będzie konsultacja przyjmowanych leków z lekarzem prowadzącym. Chodzi o to, aby czasem, przyjmując niewłaściwie dobrane leki ziołowe, nie doprowadzić do zobojętnienia działania leków farmakologicznych, przepisanych przez lekarza.

Podsumowanie.

Musimy jednak pamiętać, iż leczenie wrzodów żołądka jest jak najbardziej możliwe. Można przy tym odnieść wysoką skuteczność prowadzonej terapii. Kluczowe będzie jednak jak najszybsze postawienie trafnej diagnozy i rozpoczęcie procesu leczenia. zanim dojdzie do jakichkolwiek, poważniejszych powikłań w wyniku choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *